Статті

Вольова перемога у футболі

Велика частина футбольних матчів закінчується перемогою тих команд, які першими відкривають рахунок у грі. Але, іноді команді, яка поступається по ходу поєдинку, вдається не тільки встановити рівність в рахунку, а й змінити результат зустрічі на свою користь. Це називається вольова перемога у футболі і досягається вона за рахунок настрою, згуртованості і зусиль всієї команди, віри в перемогу до останніх секунд поєдинку, незалежно від рахунку на табло. Бувають випадки, коли одна команда поступається іншій по ходу матчу у два і більше м'ячів, але все одно кожен з гравців знаходить в собі сили, не опускає рук і, як результат, здобуває перемогу. Такі ігри є дуже пам'ятними для футболістів і вболівальників, стають предметом обговорення і захоплення протягом багатьох наступних років, залишають свій слід в історії футболу. Нижче описані одні з найвідоміших «камбеків» у футбольних матчах високого рівня.

1930 рік. Чемпіонат світу. Фінальний поєдинок

Це був перший турнір футбольного кубка світу. Загалом організація такого змагання була спонтанною. Участь брали 13 збірних, з яких всього чотири європейських. У вирішальному матчі зустрілися господарі чемпіонату-збірна Уругваю і команда з Аргентини. У засобах масової інформації цей поєдинок практично не висвітлювався. Однак на стадіоні того дня зібралося понад 70 тисяч глядачів. Відсутність єдиних футбольних стандартів часто призводила до розбіжностей між організаторами, суддями та командами. У матчі було дозволено грати різними футбольними м'ячами. Перший тайм відіграли м'ячем аргентинської команди «Т'єнто». Граючи «рідним» м'ячем збірна Аргентини пішла на перерву ведучи в рахунку 2:1. Однак, після перерви на полі був м'яч збірної Уругваю — «Т-Модель», який і дозволив їй змінити хід зустрічі на свою користь (4:2) і стати першим тріумфатором кубка світу. Цей знаменний день в Уругваї був оголошений святковим.

1999 рік. Ліга Чемпіонів. Фінальний матч

Якщо запитати у вболівальників мюнхенської «Баварії», який матч вони найбільше не люблять згадувати, то, без сумнівів, більшість відповість: «фінал Ліги чемпіонів сезону 1998/1999».

Цей матч є одним з найбільш значущих камбеків в історії футболу. На стадіоні «Камп Ноу» в Барселоні у вирішальному протистоянні зійшлися німецька «Баварія» і англійський «Манчестер Юнайтед». Мюнхенці повели в рахунку ще в першому таймі і утримували прийнятний для них результат 1:0 до останніх хвилин зустрічі. Дограючи поєдинок «Баварія» почала робити тактичні заміни. Кінцівку матчу на лавці оглядали лідери Лотар Маттеус, Олександр Циклер і автор забитого м'яча Маріо Баслер.

У свою чергу Алекс Фергюссон посилив атакуючу лінію, випустивши на поле Сульшера і Шерінгема. Саме цим футболістам вдалося здавалося б неможливе. У додані хвилини матчу вони забили по м'ячу і здобули для англійців чемпіонський титул. З того часу багато клубів не відчувають себе спокійно навіть ведучи в рахунку на 90 хвилині гри....

2005 рік. Ліга Чемпіонів. Фінальний матч

Найбільш велика вольова перемога у фіналах єврокубків сталася в турецькому Стамбулі на «Олімпійському стадіоні Ататюрка» в поєдинку між італійським «Міланом» і англійським «Ліверпулем».

«Мілан» повів у рахунку вже на першій хвилині завдяки голу Мальдіні. Дубль Креспо на 39 і 44 хвилинах зміцнив перевагу італійців до трьох м'ячів. Коментатори в перерві називали цей поєдинок дуже нудним, а багато телеглядачів не дочекавшись другого тайму, вирішили не жертвувати сном заради матчу, в якому «все вже вирішено». Але футболісти «Ліверпуля» були іншої думки. Протягом 15 хвилин другої половини зустрічі рівновагу в рахунку було відновлено завдяки забитому м'ячу Шміцера і дублю Джеррарда. До кінця основного часу і екстра-тайму цифри на табло 3: 3 більше не змінювалися. У серії пенальті не забиті м'ячі Сержиньо, Пірло та Андрія Шевченка дозволили «Ліверпулю» стати переможцем цьому матчу.

Найбільша вольова перемога в історії Ліги чемпіонів була зафіксована в поєдинку між італійським «Лаціо» і українським «Шахтарем», який відбувся в Римі в жовтні 2000 року в рамках групового етапу турніру. Перший тайм матчу завершився з рахунком 1:0 на користь «Шахтаря» завдяки голу Андрія Вороб'я на 41 хвилині. Однак у другому таймі забивали тільки гравці італійської команди. М'ячі Фавалі і Верона, а також хет-трик Клаудіо Лопеса приніс впевнений камбек «Лаціо» з рахунком 5:1.